ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Համազասպ Դանիելյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը, Կորյուն Մկրտչյանը, Սոնա Ղազարյանը եւ Նարինե Խաչատուրյանը մայիսի 2-ին հանդիպել են «Դեպի արժանիքահեն հանրային ծառայություն» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ արժանիքային համակարգի պաշտպանության հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ռոնալդ Վեյսին: Ծրագիրն իրականացվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության եւ Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների ֆինանսավորմամբ:
Ռոնալդ Վեյսը պատգամավորներին ներկայացրել է ԱՄՆ արժանիքային համակարգերի պաշտպանության հանձնաժողովի առաքելությունը, դերն ու նշանակությունը, կառուցվածքը, գործունեության հիմնական ուղղությունները:
Խոսելով ամերիկյան պետական ծառայության արժանիքային համակարգի հիմնարար սկզբունքների, ձեռքբերումների մասին՝ բանախոսն ընդգծել է, որ ծրագրի նպատակն է ԱՄՆ-ի հաջողված եւ արդյունավետ ոլորտային փորձը կիրարկելի դարձնել Հայաստանում: Նա խոսել է քաղծառայության համակարգում վերահսկող մարմնի անհրաժեշտության մասին, որի առաքելությունը համակարգում աշխատողների իրավունքների պաշտպանությունն է:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը նշել է, որ Հայաստանը գտնվում է արմատական կարեւոր բարեփոխումների շրջանում եւ հաստատակամ առաջ է շարժվում ժողովրդավարության զարգացման ուղով: Պատգամավորի համոզմամբ՝ ամերիկյան փորձը նշանակալի դերակատարություն կունենա Հայաստանի քաղծառայության համակարգում դրական փոփոխություններ իրականացնելու առումով:
Ռոնալդ Վեյսը պատասխանել է պատգամավորների՝ ծառայողական քննություն իրականացնելու գործառույթներին, պաշտպանության մեխանիզմներին վերաբերող հարցերին:

Обсуждены вопросы ценностной системы гражданской службы
2 мая депутаты фракции “Мой шаг” А.Даниелян, В.Енгибарян, К.Мкртчян, С.Казарян и Н.Хачатурян в рамках программы “К ценностной общественной службе” (Toward a Merit - Based Public Service ) встретились с находящимся в Армении представителем Комиссии по защите ценностной системы гражданской службы США (U.S. Merit Systems Protection Board ) Рональдом Вейсом. Программа осуществляется при финансировании Госдепартамента США и американских советов международного образования (American Councils for International Education ).
Рональд Вейс представил депутатам миссию, роль и значение, структуру, основные направления деятельности Комиссии по защите ценностной системы гражданской службы США.
Коснувшись основных принципов и достижений ценностной системы американской госслужбы, докладчик подчеркнул, что цель программы – представить и внедрить в Армении успешный и эффективный ведомственный опыт США. Он говорил о необходимости в системе гражданской службы надзорного органа, миссия которого – защита прав работников системы.
Депутат НС А.Даниелян отметил, что Армения находится на этапе важных коренных реформ и решительно продвигается по пути развития демократии. По его мнению, американский опыт сыграет весомую роль в позитивных изменениях в системе гражданской службы РА.
Рональд Вейс ответил на вопросы депутатов, касающиеся функций служебного расследования, защитных механизмов.